150 let českých dobrovolných hasičů

Rok 2014 je pro dobrovolné hasiče rokem 150. výročí založení prvního českého sboru dobrovolných hasičů ve Velvarech.

150 let českých dobrovolných hasičů

Ve své době to byla velice významná událost. I když na území českých zemí existovala již řada sborů dobrovolných hasičů, šlo o sbory německé nebo česko-německé. Založení českého sboru dobrovolných hasičů bylo významné pro město Velvary a jeho okolí a to z hlediska ochrany proti požáru a jiným živelným nebezpečím. Současně šlo o významný vlastenecký počin, který odstartoval zakládání dalších českých hasičských sborů. Dobrovolní hasiči toto výročí oslavují jako začátek jejich dlouhé, bohaté a záslužné existence, jejíž součástí je od roku 1900 i Hasičská vzájemná pojišťovna.

Hasičská vzájemná pojišťovna byla založena sbory Moravské hasičské jednoty, jako pojišťovna, která měla sloužit jejím členům. Poskytovala jim pojistnou ochranu nejen proti škodám na majetku způsobeným požárem, ale také proti škodám na zdraví a životech, které členové sborů utrpěli při záchranných činnostech. Zároveň také finančně a materiálně pomáhala činnosti hasičských sborů.

Hasičská vzájemná pojišťovna sbory dobrovolných hasičů vždy podporovala. V letošním významném roce se bude podílet nejen na oslavách 150. výročí, ale i na dalších sportovních a kulturních akcích.

Od začátku roku se Hasičská vzájemná pojišťovna mimo jiné již podílela na přípravě mimořádné poštovní známky, jejímž autorem je známý ilustrátor Adolf Born. Ve spolupráci s SDH Suchdol připravila druhý ročník soutěže v běhu na 100 m s překážkami „O pohár HVP“, který je součástí Českého poháru.

Součástí oslav 150. výročí českého dobrovolného hasičstva jsou i další akce, kterých se Hasičská vzájemná pojišťovna zúčastní.

Tento rok je významný nejen pro dobrovolné hasiče a Hasičskou vzájemnou pojišťovnu, ale pro všechny, kdo si nezištné a prospěšné práce dobrovolných hasičů váží. Zveme všechny, aby slavili s námi – přijďte se podívat, fandit a pobavit se.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace